ˆ

Charakterystyka Gminy

Drukuj informację

Szczegóły informacji

Położenie

Data wprowadzenia informcji do BIP: 2008-01-22 13:36:00 Informacja ogłoszona dnia 2008-01-22 13:44:34 przez Użytkownik wprowadzający dane archiwalne

Akapit nr 1 - brak tytułu

1. Miasto i gmina Świebodzin położone są w centralnej części woj. lubuskiego, w bezpośrednim otoczeniu skrzyżowania głównych szlaków komunikacyjnych Polski tj. autostrady A2 komunikujacej europę zachodnią z Warszawą oraz trasą szybkiego ruchu S3 biegnącą ze Świnoujścia na południe. Przez Świebodzin przebiega również ważna magistrala kolejowa E-20 (Warszawa Zachodnia-Kunowice-
Berlin). Położenie miasta i gminy Świebodzin na szlakach tranzytowych z Niemiec na wschód i ze Skandynawii na południe Europy, w środkowo – zachodniej części Polski, jest istotnym czynnikiem determinującym jej rozwój.
http://goo.gl/maps/7uJbu
 
Tereny omawianej jednostki graniczą z gminami: m. i gm. Międzyrzecz (od północy), gm. Szczaniec (od wschodu), m. i gm. Sulechów oraz gm. Skąpe (od południa) i gm. Lubrza (od zachodu).

2. Pod względem usytuowania geograficznego m. i gm. Świebodzin leżą w obszarze Pojezierza Lubuskiego. Prawie cały ich obszar leży w granicach Pojezierza Łagowskiego, części w/w Pojezierza wg podziału fizjograficznego Polski J. Kondrackiego, a jedynie fragment południowo-zachodni, tj. okolice wsi Chociule, Kępsko i tereny na zachód od Rosina na terenie Równiny Torzymskiej (części Bramy Zbąszyńskiej, zwanej inaczej Obniżeniem Obrzańskim). Według regionalizacji opartej na kryteriach przyrodniczo-leśnych, tereny gminy położone są w III Krainie Wielkopolsko-Pomorskiej we wschodniej części Dzielnicy Pojezierza Lubuskiego w mezoregionie Ziemi Lubuskiej.

3. M. Świebodzin jest głównym ośrodkiem osadniczym powiatu świebodzińskiego, w którego skład wchodzą obok m. i gm. Świebodzin, gm. Łagów, Lubrza, Skąpe, Szczaniec i Zbąszynek. Jest to pod względem powierzchni najmniejszy powiat w woj. lubuskim (zajmuje pow. 938 km2 i zamieszkuje go ok. 58 tys. mieszkańców).
 

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację: Gmina Świebodzin
Osoba, która wytworzyla informację: Edmund Miara Data wytworzenia informacji: 2008-01-22 13:36:00
Osoba, która odpowiada za treść: Edmund Miara Data wprowadzenia do BIP 2008-01-22 13:36:00
Wprowadził informację do BIP: Leszek Wolański Data udostępnienia informacji: 2008-01-22 13:44:34
Osoba, która zmieniła informację: Leszek Wolański Data ostatniej zmiany: 2013-10-31 10:34:28
Artykuł był wyświetlony: 7805 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »
« powrót do poprzedniej strony
ˆ

Nagłówek strony

  • BIP
  • Godło RP
herb

Biuletyn Informacji Publicznej

Gminy Świebodzin
ˆ

Ustawienia dostępności

Zmiana wielkości treści w serwisie
Zmiana kontrastu serwisu